GALERIA

     Powrót do strony głównej

 

Ryszard Jakubowski "Kot" 1947r.

Kwatera Szarych Szeregów -Powązki - Kom. Hufca PO "Orlęta"  K. Grabowski odbiera przysięgę

Odprawa Komendy Hufca  w mieszkaniu K. Grabowskiego - od lewej: "Rafałek", "Żaba"," Jagódka", "Loczek",  "Wieloryb", "Brzózka" - 1950r.

 

Funkcyjni PO "Orlęta" - od lewej: "Bąk II", NN, "Ostrowski", "Loczek", "Brzózka",."Wieloryb"

"Rafałek" - Kom. Wydz. Harcerzy - składa raport po zajęciach terenowych

Harcerki PO "Orlęta" po złożeniu przysięgi od lewej: J.Rek "Olka,"Pszczółka"; M.Domańska "Jaskółka"; B. Kawińska "Irka","Dorota"

 

Grupa "Orląt"  w kwaterze  Szarych Szeregów na Cmentarzu Powązkowskim 1953r.

 

B. Zawadzka "Grażyna" melduje z - cy Kom. Hufca "Jaskółce" gotowość do uroczystości "Wielkanocne Jajko" To zdjęcie miało  być dowodem na posiadanie broni od lewej: A. Rudnicki "Granit" i R. Jakubowski "Kot"

Jadwiga Rek "Pszczółka Sylwester Stasiak "Ster" Jan Buks "Mrówka"

R.Gorczyca "Wieloryb" po wyjściu z więzienia. Zdjęcie przysłane Matce  z Wojskowych Batalionów Górniczych w 1956r. Pałac Mostowskich - siedziba UBP z aresztem w piwnicach Białystok ul. Mickiewicza 5 - w tym budynku mieścił się WUBP- Miejsce pierwszych "przesłuchań" R. Jakubowskiego  "Kot"

Tablica pamiątkowa na ścianie budynku b. WUBP R. Jakubowski "Kot" w drodze do więźniarki z WS przy koszykowej w kajdankach pod eskortą. Zdjęcie wykonała z ukrycia J.Jakubowska "Barbara" Typowa scena z przesłuchań - autor Tadeusz Kubalski "Zbroja"

Oficer śledczy Józef Dusza - wyróżniający się okrucieństwem - grafika T. Kubalskiego "Zbroja" Więzienie " Toledo" przy ul. Ratuszowej 21.  Zdjęcie zrobione z ukrycia w 1953r. Pomnik wzniesiony w miejscu dawnego praskiego Więzienia Karno-Śledczego III " TOLEDO" w roku 2001. Rzeźba Dariusza kowalskiego ( młody więzień z zerwanymi kajdanami  rozpycha mury więzienia. Architektem pomnika jest Sławomir Korzeniowski

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Ryszarda Jakubowskiego ps. Kot"

Tablica Pamiątkowa "Orląt" w Kościele  p.w. Chrystusa Króla na Targówku przed uroczystym poświęceniem 23.09.2000r.

Msza św. w Kościele p.w. Chrystusa Króla w rocznicę poświęcenia  pamiątkowej tablicy P.O. ZHP "Orlęta"

 A tak o nas pisali towarzysze z KC PZPR - kliknij tu !

     Powrót do strony głównej